ב ל ו ג

כאבי ברכיים – למה זה קורה?

כאבי ברכיים מטפלים ב MEDIMAX

הכירו את חמשת הגורמים העיקריים של כאבי ברכיים

הברך היא למעשה המפרק המחבר בין עצם הירך לעצם השוק, המאפשר לרגל להתכופף ומספק תמיכה במשקל הגוף. הברך משתתפת בפעולות כגון: הליכה, ריצה, השתופפות וקפיצות. החלקים בגופנו שעוזרים לברך לבצע את עבודתה כראוי הם: סחוס, עצמות, גידים, שרירים ורצועות.

כאבי ברכיים יכולים להתרחש בכל הגילים, ולא רק בקרב ספורטאים. היכרות עם מבנה הברך, הגורמים של כאבי ברכיים והסימפטומים, יכולה לעזור במניעה, בהתאמת הטיפול הנכון, בהקלה על התסמינים ובחזרה לתפקוד מלא.

הגורמים השכיחים לכאבי ברכיים

ישנן חמש סיבות עיקריות ונפוצות לכאבי ברכיים: זיהום, טראומה, הפרעות מטבוליות, הפרעה ניוונית והפרעות רקמת חיבור.

טראומה

טראומה ישירה או עקיפה לברך עלולה לגרום לכאב קל עד חמור. ישנו קשר מובהק בין המבנה הכללי של הברך והחלקים המרכיבים אותה, לסיכון להיפצע באופן שיכול למנוע תפקוד מלא. רוב פציעות הברכיים, במיוחד כשמדובר בתחום הספורט, נובעות מקרע באחת משלוש הרצועות העיקריות של הברך:

רצועה צולבת קדמית (ACL) – פיתול פתאומי של הברך או נחיתה על רגל ישרה, עלולים לפגוע ברצועה הצולבת הקדמית.

רצועה פנימית מדיאלית (MCL) – סיבוב של הברך או מכה ישירה בצד החיצוני של הברך עלולים לגרום לפגיעה ברצועה זו.

רצועה צולבת אחורית (PCL) – רצועה זו עלולה להיפגע כתוצאה מפגיעה ישירה בחלק הקדמי של הברך, אשר יכולה להתרחש במשחק כדורגל או בתאונה.

לעיתים פגיעה באחת הרצועות עלולה להוביל לניתוח.

בורסיטיס – בורסות (בעברית: אמתחת) הן שקיות המכילות נוזל סינוביאלי, הנמצאות במספר מקומות במפרק הברך ומאפשרות תנועה חלקה יותר במפרק. מטרתן להפחית את החיכוך בין שני חלקים סמוכים, כדוגמת גיד ועצם, ולאפשר תנועה חלקה יותר של הגידים. דלקת בבורסה יכולה להיגרם עקב מכה בחלק הקדמי של הברך או הישענות על הברך במצב כריעה לפרק זמן ממושך.

שברים – טראומה מנפילה או מהתנגשות עלולה לגרום לשברים בעצמות הברך. ישנם מקרים ששבר בברך ידרוש התערבות כירורגית, ובמקרים אחרים יהיה צורך בטיפול שמרני שזה בעצם שיקום לאחר שבר בברך.

פריקת פיקה – מצב שבו הפיקה משתחררת לכיוון הצד החיצוני של הברך, ועקב כך יכול להיפגע סחוס הפיקה, והרצועה שמחברת בין הפיקה לצד הפנימי של עצם הירך. פציעה מסוג זה נפוצה יותר בקרב נשים. פריקת פיקה יכולה להיגרם עקב מכה ישירה בצד של הפיקה או סיבוב של הברך.

שינויים ניווניים במפרק

ניוון רקמות הוא תהליך טבעי שקורה במהלך החיים, בדומה להיווצרות קמטים בעור והופעת שיער לבן. התהליך יכול לבוא לידי ביטוי בעצמות, בסחוסים ובמניסקוסים. לעיתים שינויים ניווניים יכולים לגרום לכאב ונוקשות במפרק.

דלקת מפרקים ראומטית

דלקת מפרקים שגרונית היא הפרעה אוטואימונית (מצב שבו המערכת החיסונית תוקפת את הגוף עצמו) דלקתית המשפיעה על המפרקים, ועלולה לגרום, בין היתר, למצב של כאבי ברכיים.

בניגוד לשינויים ניווניים, דלקת מפרקים שגרונית ופגיעות אחרות ברקמת חיבור משפיעות על העצם, על הסחוס ועל הקפסולה המפרקית. התוצאה היא נפיחות כואבת במפרק הברך. מדובר במחלה שעלולה לפגוע באזורים רבים בגוף ולכן, בהיעדר טיפול מתאים, יכולים להיווצר עיוותים, שחיקת עצם, ופגיעה במערכות נוספות מלבד שריר השלד.

הפרעות מטבוליות

הפרעות מטבוליות מלוות בדרך כלל מחלות המשפיעות על חלקים שונים בגוף. דוגמה לכך היא דלקת מפרקים הקרויה "שיגדון" או "דלקת מפרקים צינית" הנגרמת מהצטברות של גבישי חומצת שתן במפרקים. כתוצאה מכך, נוצרת נפיחות בברך שעלולה לכאוב ואף להגביל את טווח התנועה של האזור.

סינדרום ITB

סינדרום שיכול לגרום כאבי ברכיים אחרי ריצה. ה-ITB היא רצועה עבה הנמתחת מהאגן לאורך הצד החיצוני של הירך ומתחברת לעצם השוק. כאב הנובע משימוש יתר ברצועה זו יורגש בצד החיצוני של הברך ויופיע בדרך כלל במהלך ריצה.

ציסטה על שם בייקר

מדובר על מצב של נפיחות בחלק האחורי של הברך, שנגרמת בדרך כלל מבעיה במפרק הברך עצמו.

חשיבות האבחון

אבחון כאבי ברכיים דורש סקירה ממוקדת של ההיסטוריה הרפואית המתייחסת לאופי הכאב (כאב חד, כאב ממוקד, כאב מפושט) מיקומו (קדמת הברך או מאחוריה), אם התחיל באופן פתאומי או הדרגתי ואם נוצר כתוצאה מטראומה, הנובעת ממכה או מפציעה.

נוסף על כך, הצוות הרפואי יבצע בדיקה של מפרק הברך, כולל בדיקות הדמיה במידת הצורך.

הבנת הסיבה המדויקת הגורמת למצב של כאבי ברכיים, היא המפתח ליצירת טיפול מתאים וגיבוש תוכנית המתאימה לך, במטרה לייעל את תהליך הריפוי של הברך.