ב ל ו ג

שחיקת סחוס בברך

שחיקת סחוס בברך טיפול

הסחוס היא רקמה שתפקידה לפזר עומסים בין עצמות ובכך מאפשרת תנועה חלקה של המפרק. שחיקה של הסחוס בברך יכולה להיווצר מפגיעה אקוטית או משחיקה לאורך זמן בשל גיל או עומסים חוזרים הפועלים על המפרק. טיפול פיזיותרפיה לשחיקת סחוס בברך, המחליף התערבות כירורגית, מסייע להקל הכאבים ולהחזרת טווח התנועה והפעילות של הברך.

 

מה זה סחוס?

לפני שנפרט על שחיקת סחוס בברך, נסביר מה זה בכלל סחוס. הסחוס הוא רקמה שנמצאת במקומות רבים בגוף. המבנה שלו מזכיר ג'ל דחוס והוא מורכב בעיקר מקולגן ומסיבים אלסטיים. לרקמת הסחוס מספר מאפיינים:

 1. זוהי רקמה גמישה ואין לה אספקת דם.
 2. משום שלסחוס אין אספקת דם, הוא מקבל את ההזנה שלו מהנוזל הסינובאילי (הנוזל המפרקי) שנמצא בתוך המפרק סביב הסחוס, דבר אשר הופך את תהליך ההחלמה שלו לאיטי מאוד.
 3. הסחוס ברובו מורכב ממים. בגיל צעיר המים מהווים עד כ-80% מהרכב הסחוס, ובגיל מבוגר יותר הם מהווים כ-65% מהרכב הסחוס. עם התפתחות של דלקת מפרקים (אוסטאוארטריטיס), כמות המים בסחוס עולה, דבר שמוביל לירידה בחוזק הסחוס.
 4. סיבי קולגן מהווים 10%-20% מהרכב הסחוס. הקולגן מספק את השלד של הסחוס ומקנה לו את הכוח האלסטי.
 5. פרוטאוגליקנים הם סוג מיוחד של חלבונים המהווים 10%-15%מהרכב הסחוס. הפרוטאוגליקנים מספקים לסחוס את הכוח הדחיסתי (הקשיחות) שלו ואחראים גם למשיכת מים לתוך הסחוס.

כאמור, לסחוס אין אספקת דם משלו והוא מקבל את חומרי ההזנה שלו דרך הנוזל הסינובאילי. הנוזל נמצא במגע עם השכבות החיצוניות של הסחוס ומזין אותן, כאשר השכבות העמוקות יותר מקבלות הזנה מרקמת העצם שאיתה הן באות במגע.

ישנם שלושה סוגי סחוס:

 1. סחוס היאליני – סחוס חלק. זהו הסחוס הנפוץ ביותר בגוף והוא מכסה את המשטח המפרקי של העצם – החלק של העצם שמתממשק עם עצם אחרת ויוצר את המפרק. הסחוס ההיאליני נמצא בכל משטח מפרקי של מפרק תנועתי: הברך, הכתף, הירך והקרסול.
 2. סחוס פיברוטי – הסחוס הקשיח ביותר משלושת הסוגים וככזה הוא מספק תמיכה לאזורים כמו הגב או הברך בעת נשיאת משקל. הסחוס הפיברוטי מרכיב את הדיסק הבין-חולייתי שבעמוד השדרה, את המניסקוס בברך, את הקאלוס (שלב בריפוי העצם במקרה של שבר) בצומת שבין הגיד לעצם.
 3. סחוס אלסטי – סחוס גמיש היוצר את מבנה האוזן.

 

מהו תפקיד הסחוס בברך?

מפרק הברך הוא המפרק הגדול בגוף ועובר בו עומס רב עם כל צעד שעושים. קצה עצם הירך וקצה עצם השוק, העצמות המרכיבות את מפרק הברך, מכוסים בסחוס היאליני המוריד את החיכוך בין העצמות ומפזר את העומסים במפרק ובכך מאפשר תנועה חלקה עם כמה שפחות התנגדות. במפרק הברך יש שתי חתיכות סחוס נוספות, המניסקוסים, שתפקידם העיקרי לפזר ולספוג את העומסים העוברים במפרק.

הסחוס מגיב לעומס. על כן, אם הוא נחשף למעט מדי עומס הוא יאבד מהמסה שלו וכתוצאה מכך יהיה דק וחלש יותר. דבר דומה קורה כאשר מופעל עליו עומס גדול מדי. הפעלה של העומס המתאים מאפשרת לסחוס לעלות במסה ולהיות עבה וחזק יותר. כך, למשל, מחקרים שונים הראו שיפור במצב הסחוס אצל אנשים שהתחילו תוכנית של אימוני ריצה הדרגתית.

מה גורם לשחיקת סחוס בברך?

שחיקת סחוס בברך נגרמת מנזק לסחוס ההיאליני המכסה את קצוות העצמות. הנזק יכול להיווצר מעומסים החוזרים על עצמם לאורך זמן ללא זמן התאוששות מספק או עקב חבלה שנגרמה לברך. החבלה יכולה להיות סיבוב של הברך או מכה ישירה לברך.

שחיקת סחוס היא מונח כללי למנעד רחב של רמות פגיעה שונות, החל מפגיעה נקודתית קלה ועד לשחיקה נרחבת של הסחוס בברך.

יש מספר דרכים לדרג את חומרת הפגיעה הסחוסית, הנפוצה ביותר היא חלוקה לארבע רמות:

דרגה 1 – פגיעה שטחית ונקודתית

דרגה 2 – פגיעה בעובי חלקי כאשר קוטר הפגיעה לא עולה על 1.5 ס"מ

דרגה 3 – פגיעה בעובי מלא, המגיעה עד לעצם שמתחת לסחוס, כאשר קוטר הפגיעה מעל 1.5 ס"מ

דרגה 4 – פגיעה נרחבת עם חשיפה של העצם התת סחוסית

בדרך כלל, בגיל צעיר יותר נראה פגיעות נקודתיות יותר ובמוקד אחד, ובגיל יותר מבוגר ניתן לראות פגיעות סחוס בדרגות שונות במספר מוקדים.

חשוב לציין שהסחוס הוא רקמה שאינה מכילה עצבים, לכן כשסובלים מכאב בברך ומגלים ב-MRI שיש פגיעת סחוס, הכאב כנראה נובע מהרקמות הסמוכות, כמו העצם, ולא מהסחוס עצמו.

 

מהם התסמינים של שחיקת סחוס בברך?

קשת התסמינים של שחיקת סחוס היא רחבה מאוד, החל מהיעדר מוחלט של תסמינים ועד לכאבים חזקים המשפיעים על רמת הפעילות שניתן לבצע. חומרת הפגיעה כמו שהיא מופיעה באמצעי הדמיה כמו MRI לא בהכרח מהווה אינדיקציה על חומרת התסמינים. לעיתים יכולה להיות שחיקת סחוס קשה המלווה במעט מאוד תסמינים, ולעיתים שחיקה קלה בלבד יכולה לעורר תסמינים רבים הפוגעים ביכולת של המטופל/ת לבצע פעילויות שונות.

עם זאת, לשחיקת סחוס בברך ישנם כמה מאפיינים עיקריים:

כאב – הכאב יכול להופיע בעוצמות שונות, החל מכאב קל וכלה בכאב חזק מאוד שפוגע משמעותית ביכולת התפקוד היומיומית. חשוב לזכור שמידת הכאב אינה מצביעה על חומרת הנזק.

נפיחות – התנפחות של הברך נובעת מנוזלים המצטברים בתוך המפרק. בהרבה מקרים הכאב מוביל לירידה בפעילות וכתוצאה מכך ישנה ירידה במסת השריר של הרגל, דבר התורם להידרדרות המצב.

נוקשות – קושי להניע את המפרק לאורך כל טווח התנועה, בעיקר חוסר יכולת ליישר עד הסוף את הברך.

נעילה של הברך – פגיעה בחופש התנועה של הברך הנובעת מכך שיש חתיכת סחוס חופשית בתוך המפרק.

 

התסמינים של שחיקת סחוס בברך יכולים להיות דומים לתסמינים של בעיות ופתולוגיות אחרות, וישנם מקרים שבהם השחיקה של הסחוס קיימת בד בבד עם פגיעות נוספות. לכן, כדי לאבחן את המצב יש לבצע בדיקת MRI המאפשרת לראות בצורה הטובה ביותר את הפגיעות שיש בברך. כמו כן, אפשר לעשות בדיקת דם כדי לשלול מעורבות של דלקת ראומטית.

 

כיצד מטפלים בשחיקת סחוס בברך?

ישנן מספר אפשרויות לטיפול בשחיקת סחוס בברך, כאשר סוג הטיפול המיטבי נקבע לפי גיל, מידת הפגיעה והיקפה, והעדפות האישיות של המטופל/ת. בכל אחד ממצבי הפגיעה עדיף להתחיל בטיפול שמרני שאינו כולל התערבות כירורגית, ורק אם לא משיגים תוצאה מספקת אפשר לשקול ניתוח. לפני שפונים לניתוח, יש להביא בחשבון שהליך השיקום שלאחריו ארוך מאוד ולא בהכרח יביא לתוצאות טובות יותר מהמצב הקיים.

טיפול בשחיקת סחוס בברך

 1. כדורים אנטי-דלקתיים – לעיתים תכופות מצב של שחיקת סחוס מלווה גם בתהליך דלקתי, לכן בהרבה מקרים נהוג לתת כדורים אנטי-דלקתיים שמטרתם להוריד את רמת הדלקת במפרק ואת רמת הכאב. סוגי כדורים נפוצים הם ארקוקסיה, אטופן, ברקסין, אדוויל ונורופן.
 2. זריקות –
  • זריקת קורטיזון – קורטיזון הוא סטרואיד המפחית את הדלקת. לרוב טיפול זה מוצע במקרה שהכדורים האנטי-דלקתיים לא עזרו.
  • זריקת חומצה היאלורונית –חומצה המיוצרת באופן טבעי במפרק ומשמשת לספיגת זעזועים וסיכוך התנועה במפרק. לעיתים עקב תהליכים ניווניים יש ירידה בייצור החומצה במפרק והזרקה חיצונית שלה יכולה לעזור בחלק ממקרים אלה.
  • זריקת PRP – PRP הוא ראשי תיבות של פלסמה עשירה בטסיות (Platelet-rich plasma). טיפול זה מתחיל בלקיחת דם מהיד של המטופל/ת, הכנסה של הדם לצנטריפוגה המפרידה את טסיות הדם ובכך מתקבל התוצר הסופי: פלסמה עשירה בטסיות.
 3. ניתוח – ישנם מספר ניתוחים אפשריים לטפל בשחיקת סחוס:
  • ניתוח מיקרו שברים – ניתוח שבו קודחים כמה נקודות באזור הסחוס הפגוע במטרה לגרום לאזור לייצר סחוס חדש. זהו ניתוח מיושן שכבר כמעט שלא מבצעים משום שנחל אחוזי הצלחה נמוכים מאוד ובלא מעט מהמקרים אף גרם להחמרה של המצב.
  • השתלת סחוס – יש מספר סוגים של ניתוחים להשתלת סחוס בברך. בסוג ניתוח אחד לוקחים תאי סחוס מהמטופל עצמו, מגדלים אותם במעבדה ומשתילים אותם במקום הפגוע. בסוג ניתוח אחר משתילים חומרים סינטטיים באזור הפגוע במטרה שהגוף יצמיח סחוס חדש. השיקום לאחר הניתוח מסוג זה נמשך בין חצי שנה לשמונה חודשים.
  • החלפת ברך – מוצע במקרים שבהם יש שחיקה נרחבת של הסחוס בברך ושינויים ניווניים נוספים. בניתוח זה מסירים את המשטחים המפרקיים של עצמות הירך והשוק ובמקומם שמים שתל מתכתי. מומלץ לבצע ניתוח כזה בגיל מבוגר ככל הניתן (מעל גיל 60).
 4. פיזיותרפיה – טיפול שמרני המבוסס על תרגול וחיזוק של שרירי הרגל ושל השליטה המוטורית של הרגל במטרה להעלות את יכולת הברך לשאת עומסים ולבצע את כל הפעולות שאותן המטופל/ת רוצה לבצע.

פיזיותרפיה לשיקום שחיקת סחוס בברך

ברוב המקרים, טיפולי פיזיותרפיה היא האפשרות המועדפת לטיפול בשחיקת סחוס בברך. נוסף לכך שהם מהווים קו טיפול ראשוני, נוסף לנטילת תרופות או זריקות במקרה הצורך וטרם פנייה לניתוח הכרוך בסיכונים רבים, מחקרים קליניים הוכיחו כי עם טיפולי פיזיותרפיה ניתן להגיע לתוצאות השיקום הטובות ביותר.

טיפולי הפיזיותרפיה מתמקדים בהורדת הכאב ובחיזוק של הרגליים בכלל ושל הברכיים בפרט, כאשר שני הדברים תלויים אחד בשני: חיזוק הרגליים מסייע בהורדת הכאב, וכאשר הכאב מופחת קל יותר לבצע תרגילים לחיזוק הרגליים ולהורדת הסיכוי להישנות הכאבים בעתיד.

לכן, בתהליך השיקום בפיזיותרפיה נשתמש במכשירים כמו גלי הלם, לייזר, חשמל ואולטרסאונד, זאת נוסף לעיסוי האזורים הסמוכים למפרק הברך. השילוב של השניים מסייע להרגיע את האזור ומאפשר להתחיל תהליך של הורדת הכאב. במקביל נבצע תרגילים שונים המחזקים את כל הרגל.

כדי שתוכנית התרגול תהיה יעילה ובטוחה, יש לנהל את העומסים בצורה קפדנית, לנהל רישום של העומסים המופעלים בטיפול ולעדכן את העומסים על פי הפידבק של המטופל/ת, כאשר דיווח על כך שאין החמרה בכאב או שיש הקלה, מצביע על כך שהעומסים מותאמים למצב ואולי אפשר להעלות אותם. במקרה של דיווח על החמרה של התסמינים, נשקול אם כדאי להוריד עומסים או להחליף תרגילים או את אופן הביצוע של התרגילים.

אצלינו בקליניקה, תוכנית השיקום מותאמת לצרכים הייחודיים של כל מטופל ומטופלת והיא כוללת תרגילים ייעודיים הקשורים לטווח הפעילויות שאליה נדרשים, מקימה מהמיטה וירידה ועלייה במדרגות ועד ריצה ורכיבה על אופניים.

כל התוכן באתר MEDIMAX, לרבות תוכן המופיע במאמרים באתר MEDIMAX, הוא למטרת מידע בלבד ואינו נועד בשום צורה ואופן לשמש כתחליף כלשהו לייעוץ רפואי מקצועי, אבחון או טיפול. כל המידע המוצג כאן אינו נועד לאבחון עצמי או להחליף את שירותיו של איש מקצוע רפואי.

ככלל, אנו מעודדים וממליצים לכל הקוראים לקבל ייעוץ רפואי מאיש מקצוע מוסמך המתמחה בתחום בכל שאלה לגבי הבריאות האישית ו/או מצבים רפואיים אחרים. אין להתעלם מעצה רפואית מקצועית שקיבלת מאיש מקצוע או להימנע מקבלת טיפול רפואי בגלל מידע שקראת באתר זה.