ב ל ו ג

פרימוס: טיפול פיזיותרפיה עם מערכת השיקום מהמתקדמות בעולם

מערכת שיקום הפרימוס

הפרימוס (Primus RS) היא מערכת שיקום חדשנית המאפשרת גם מדידות כוח וטווחי תנועה וגם תרגול ועבודה על פעולות פיזיות שונות. על כן, המערכת המתקדמת הזו, מעלה באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה של טיפולי הפיזיותרפיה וחזרה לשגרה מלאה. מכון הפיזיותרפיה מדימקס מחזיק את מערכת הפרימוס היחידה בישראל.

 

בין הנושאים שהכי מטרידים מטופלים המגיעים למכון פיזיותרפיה הם זמן ההחלמה ותוצאות השיקום, ופעמים רבות אנו נשאלים שאלות כמו "האם אתם יכולים להבטיח ריפוי מלא?" "תוך כמה זמן אחזור למצב שלפני הפציעה?" ו"מתי אוכל לחזור להתאמן?"

התשובה שלנו היא תמיד זהה –"ברפואה אין 100%". אומנם לעולם לא ניתן להבטיח שיקום מלא, אבל ניתן בהחלט להגדיל את הסיכוי להחלמה מלאה על ידי התמדה בתהליך, עבודה נכונה ומדויקת המבוססת על מחקרים עדכניים ובעזרת כלים טכנולוגים מתקדמים.

אחד מהכלים המתקדמים ביותר בעולם כיום הוא מערכת הפרימוס, אשר מגדילה באופן ניכר את סיכויי ההצלחה בשיקום פיזיותרפיה.

 

מה היא מערכת הפרימוס?

הפרימוס היא מערכת מתקדמת המכפילה את היכולת של הפיזיותרפיסט/ית בטיפול פיזיותרפיה בשני מישורים חשובים: מצד אחד, המערכת מאפשרת לבצע מדידות ברמת הדיוק הגבוהה ביותר, ומצד שני מספקת כלים חסרי תקדים לבנייה של כוח.

שני מישרים אלו הופכים את העבודה של הפיזיותרפיסט/ית במכון פיזיותרפיה להרבה יותר מדויקת ויעילה, הן בשיקום לאחר ניתוח ובשיקום לאחר פציעות, והן בשיפור היכולת הפיזית של המטופל/ת באופן המדויק והיעיל ביותר.

המערכת מסייעת לפיזותרפיסט/ית לקבל החלטות קליניות מדויקות הרלוונטיות לכל שלבי התהליך השיקומי – החל מבניית תוכנית השיקום, דרך קצב ההתקדמות של השיקום, וכלה בחזרה לשגרת פעילות מלאה – אם להתאמן בחדר כושר או לרוץ בפארק ואם לשחק כדורגל, כדורסל, טניס וכדומה.

מערכת הפרימוס מאפשרת למדוד ולתרגל כמעט כל פעילות גופנית, בין שפעולה בסיסית ויום-יומית כמו לסובב מפתח או לפתוח צנצנת, ובין שפעולה ספורטיבית כמו בעיטה או זריקת כדור. בזכות יכולות אלה של המערכת, לפיזותרפיסט/ית יש אפשרויות רבות בבחירת אופן העבודה המתאים ביותר לכל מטופל ומטופלת, בהתאם לבעיה, לצרכים ולמטרות של כל אחד ואחת.

על כן, מערכת הפרימוס מעניקה לפיזיותרפיסט יכולת להפוך את השיקום למדויק הרבה יותר מאשר בלעדיו. הפרימוס מאפשר למדוד את כל סוגי הכיווצים של השריר (איזומטרי, קונצנטרי, אקסצנטרי, איזוטוני, איזוקינטי), ואת טווח התנועה של כל המפרקים, החל מהקרסול ועד לאצבעות בכף היד.

דבר נוסף הייחודי למערכת הפרימוס הוא היכולת לדמות כל פעולה פיזית – עבודה עם מברג, סיבוב מפתח בדלת, זריקת כדור, בעיטה בכדור, טיפוס על סולם, משיכת חבל, ועוד ועוד.

 

מה עושים עם מערכת הפרימוס בטיפול פיזיותרפיה?

מדידות

 • מדידת כוח וטווחי תנועה: הפרימוס יכול למדוד את המסוגלות הפיזית של המטופל/ת לאורך שלבי השיקום –משך הזמן שהמטופל/ת יכול/ה להפיק כוח מקסימלית, באיזה שלב מתחילה עייפות ואמידה של קצב ירידת הכוח. כל הפרמטרים האלו נמדדים לאורך כל טווח התנועה של המפרק.
  לדוגמה, ניתן למדוד את כל הפרמטרים הללו בשרירים המכופפים של המרפק (היד הקדמית), להשוות אותם לאותם הפרמטרים ביד השנייה, ולחשב את היחס בין הפרמטרים הללו בשרירים המכופפים של המרפק לעומת השרירים המיישרים של המרפק.
  מידע זה יכול מאוד לעזור בשני מישורים חשובים: מצד אחד הוא מאפשר לדעת על איזה יכולות כדאי לעבוד וכיצד הכי טוב לעבוד עליהן, ומצד שני המידע הזה משמש כנקודת מוצא שאליה ניתן להשוות את המדידות לאחר תקופה מסוימת ולבדוק אם השיקום מתקדם כראוי ולפי זה לקבל החלטות לגבי המשך תוכנית השיקום. יש לציין שהמערכת שומרת את כל המדידות שבוצעו בה, כך שתמיד אפשר לחזור ולבדוק מה היה במדידה הקודמת, גם אם זאת נעשתה לפני שנתיים.
  הייחודיות של הפרימוס הוא שאת כל המדידות הללו הוא יכול לבצע כמעט על כל מפרק בגוף ובכל מישורי התנועה של המפרק. תכונה זו מאפשרת למערכת לשנות את חוקי המשחק בכל סוגי השיקום, אם שיקום ברך לאחר ניתוח, שיקום כתף כואבת, ואפילו שיקום אצבעות כף היד.
 • מדידת כוח:
  • כוח איזומטרי –הפעלת כוח סטטית ללא שינוי בזווית המפרק. לדוגמה, בעת דחיפת קיר, כל השרירים עובדים באופן איזומטרי.
  • כוח איזוטוני – הפעלת כוח תוך כדי תנועה של המפרק. כיווץ איזוטוני הוא האופן הטבעי שבו עובד השריר כשמפעילים אותו לצורך כל פעולה שאנו עושים.
  • יחס בין הכוח בכיווץ הקונצנטרי לבין הכיווץ האקסצנטרי – בשלב הקונצנטרי השריר מייצר כוח תוך כדי שהוא מתקצר. בשלב האקסצנטרי השריר מייצר כוח תוך כדי שהוא מתארך. לדוגמה, בהרמת משקולת מהרצפה חל השלב הקונצנטרי, ובהורדתה חל השלב האקסצנטרי. בשלב האקסצנטרי השריר יכול לפתח כוח גדול יותר מאשר בשלב הקונצנטרי.
  • יחס בין שרירים מנוגדים – לכל מפרק יש לפחות שתי קבוצות שריר, כאשר כל אחת עובדת על פעולה אחרת. לדוגמה, במפרק הברך יש את שריר ההאמסטרינג האחראי על כיפוף הברך, ואת שריר הארבע ראשי האחראי על יישור הברך.
   במצב תקין, שריר הארבע ראשי חזק יותר, אך עקב פציעה בברך, יחס זה יכול להשתנות וכתוצאה מכך להעלות את הסיכוי לפציעה חוזרת. מערכת הפרימוס מאפשרת לדעת באופן מדויק אם היחס בין השרירים המנוגדים חזק למצב תקין או שנדרשת עבודה נוספת.
  • בדיקה איזוקינטית – השוואה מדויקת בין היכולת של גפה אחת לגפה השנייה. זוהי אחת הבדיקות שנהוג לעשות כדי לקבוע אם ניתן לחזור לפעילות מלאה.
  • כוח כפונקציה של מהירות – המערכת יכולה לתת לנו גרף המתאר את היכולת שלנו לפתח כוח במפרק מסוים כפונקציה של מהירות התנועה. גם בבדיקה זו, כמו בבדיקה האיזוקנטית, ניתן להשוות גפה לאחר פציעה לעומת הגפה השנייה הבריאה, ולהיעזר בתוצאות הבדיקה בקבלת ההחלטות לגבי חזרת המטופל/ת לפעילות מלאה.
 • בדיקות חזרה לספורט (return to sport): חזרה לספורט (return to sport) הוא מושג ידוע בעולם טיפולי הפיזיותרפיה הנוגע לשאלה התמידית של ספורטאים מקצועיים וחובבנים כאחד – מתי אפשר לחזור לאימונים ולפעילות מלאה?
  הפרימוס הוא אחד המכשירים היחידים שמאפשרים מענה לשאלה זו, משום שהוא יכול למדוד בדיוק חֲסַר תקדים את הפרמטרים הקריטיים שלפיהם ניתן לקבל החלטות מושכלות בנוגע למוכנות של המטופל/ת לחזור לפעילות מלאה מבלי לסכן את תהליך השיקום והסיכוי לפציעה חוזרת. כמו כן, משום שניתן להשתמש בו לאורך כל תהליך השיקום, ולא רק בתחילתו או בסופו, הפרימוס מאפשר לזהות מתי אפשר לעלות שלב בשיקום.

בניית כוח

מערכת הפרימוס היא מאוד וורסטילית ומאפשרת לפיזיותרפיסט/ית לדמות כמעט כל תנועה פיזית במסגרת טיפול פיזיותרפיה, אם פעולות שגרתיות ואם פעולות ספורטיביות בכל אחד ענפי הספורט השונים.

לדוגמה, אם מטופל חש כאב או חולשה בזמן שהוא מנסה לפתוח בקבוק, אז בעזרת הפרימוס ניתן לתרגל את הפעולה הזו באופן מדויק ומדורג, כאשר כל תרגול מדוד בצורה מדויקת כך שאפשר לעקוב אחר ההתקדמות ובהתאם לכך לשנות את הפרמטרים של הטיפול.

דוגמה אחרת היא מטופלת המרגישה כאב בכתף בזמן שהיא משחקת טניס. למערכת הפרימוס התקן ייעודי המאפשר לתרגל בדיוק את התנועה הבעייתית של המטופלת, לאתר את המקומות שבהם הבעיה מחמירה, ובמקומות אלה לחזק את הכתף כך שהכתף תהיה מסוגלת לשאת עומסים גם בזוויות הבעייתיות.

ביופידבק

תכונה חשובה נוספת המשפרת את יכולת הפעלת הכוח של המטופל היא ביופידבק. מערכת הפרימוס מאפשרת ביצוע תרגילים ולשקף באמצעות גרף את הכוח המדויק שמופעל על ידי המטופל/ת. כך, באפשרות הפיזיותרפיסט/ית לסמן על הגרף את רף הכוח שעל המטופל/ת להפעיל, ובכך עולה המסוגלות של המטופל/ת לשלוט באופן מדויק על העוצמה של הפעלת הכוח.
תכונה זו חשובה במיוחד בשיקום לאחר ניתוחים וטראומות.

 

אצלינו בקליניקה נמצא מכשיר הפרימוס היחיד בישראל ואנו משתמשים בו כדי לעזור למטופלים ולמטופלות שלנו בכל הדרכים שהוא מאפשר. במפגש הראשוני, הפרימוס יעזור לנו לזהות את חומרת הבעיה, למדוד את הכוח המדויק של המטופל/ת ובכך לבנות את תוכנית הטיפולים המדויקת והמותאמת ביותר. בהמשך תהליך השיקום, נשתמש בפרימוס הן לתרגול הפונקציות שאנו רוצים לעבוד עליהן והן למדידה ולאמידה של התקדמות הטיפול, ובכך להמשיך ולדייק את תוכנית הטיפולים. כמו כן, הפרימוס מאפשר לנו לשפר את היכולות הפיזית של מטופלים אשר כלל אינם סובלים מכאב, אלא רוצים לשפר את היכולת והמסוגלות הפיזית שלהם.