ב ל ו ג

טיפול באולטרסאונד

טיפול באולטרסאונד

אולטרסאונד אינו משמש לסקירה בלבד, אלא מהווה גם מכשיר טיפולי. לאולטרסאונד תפקיד חשוב בטיפולי פיזיותרפיה ונמצא יעיל במיוחד להאצת ההחלמה של בעיות אורתופדיות רבות, כמו כאבי גב, דלקת בברך ובכתף ועוד.

האולטרסאונד מוכר לרוב האנשים בהקשר של בדיקות הדמיה לצורכי סקירה כמו בדיקות הריון, בדיקה של בלוטת התריס ובלוטות נוספות בגוף, וכן לאבחון של בעיות אורתופדיות כמו קרעים ברצועות, בשרירים ובגידים. אך נוסף לכך, טכנולוגיית האולטרסאונד משמשת גם לטיפול בבעיות רפואיות שונות.

אולטרסאונד טיפולי לעומת אולטרסאונד אבחנתי

ניתן לסווג את הטכנולוגיה לאולטרסאונד אבחנתי ולאולטרסאונד טיפולי, כאשר המכשירים עצמם שונים זה מזה לא רק במטרה שלהם אלא גם בדרך שבה הם פועלים.

אולטרסאונד לצורכי אבחון ובדיקה הוא מכשיר השולח גלי קול, קולט אותם בחזרה ומתרגם אותם לתמונה שאותה הוא מציג על צג. על סמך תמונה זו, ניתן לאבחן פתולוגיות שונות. המכשיר פועל בתדירויות שונות המתחילות מאזור 2 מגה-הרץ, כלומר המכשיר שולח 2000 גלים לשנייה, ומגיע עד ל-20 מגה-הרץ ואף יותר. ככל שהתדירות גבוהה יותר, כך הרזולוציה של התמונה גבוהה יותר. הבחירה בתדירות הגל מותאמת לעומק הרקמה שרוצים לראות, ככל שרוצים לחדור לרקמה עמוקה יותר, שרירי הירך האחורי למשל, התדירות תהיה נמוכה יותר.

לעומת זאת, אולטרסאונד לצורכי טיפול הוא מכשיר השולח גלי קול אך לא קולט אותם בחזרה. כמו כן, האולטרסאונד הטיפולי עובד בשתי תדירויות בלבד: 1 מגה-הרץ לחדירה עמוקה של הגל לטיפול ברקמות עמוקות, ו-3 מגה הרץ לטיפול ברקמות שטחיות יותר.

גלי הקול שמפיק מכשיר האולטרסאונד הם למעשה סוג של אנרגיה מכנית שכאשר הם חודרים לרקמה הם מחממים אותה. נוסף לכך, יש מחקרים המצביעים על כך שגלי הקול גורמים לעלייה בחילוף החומרים בתא ובכך מאיצים את תהליך הריפוי של הרקמה.

 

אולטרסאונד טיפולי בשיקום פיזיותרפיה

הטיפול באולטרסאונד נפוץ מאוד בשיקום פיזיותרפיה. אצלנו בקליניקה אנו משתמשים באולטרסאונד לטיפול בבעיות אורתופדיות שונות, כמו

כמובן שהטיפול באולטרסאונד אף פעם לא עומד בפני עצמו, אלא הוא חלק מהטיפול השלם הכולל שימוש במכשירים נוספים כגון לייזר, גלי הלם, חשמל וכמובן תרגול שמטרתו לבנות את היכולת של הרקמה להשתקם ולשאת עומסים. במקרים רבים, האולטרסאונד מפחית את הכאב מהאזור הפגוע ובכך מאפשר לתרגל בצורה יעילה יותר, דבר המאפשר את האצת ההחלמה וחזרה מהירה יותר לשגרה.