ב ל ו ג

כאב גב אקוטי: מה עושים ומתי חייבים לגשת למומחה?

כאב גב

80% מהאוכלוסייה יסבלו לפחות פעם אחת בחייהם מכאב גב אקוטי, שתוקף בעוצמה גבוהה לכמה ימים עד שבועיים ואז פשוט חולף. הנה כמה עצות שהוכחו במחקרים רבים כיעילות ביותר להתמודדות עם כאב גב אקוטי, וגם כמה סימנים לכך שאתם חייבים לגשת למומחה.

מבין כל סוגי הכאבים על רקע אורטופדי כאב גב הוא הנפוץ ביותר. כאב גב יכול לבוא בפתאומיות אחרי שהרמנו משהו (שאפילו לא חייב להיות כבד במיוחד), או עשינו תנועה פשוטה כלשהי כמו לקום מהכיסא במשרד. לא משנה הסיבה, כאב כזה יכול להגיע לעוצמה גבוהה מאוד ולהימשך בין כמה ימים לשבועיים – ואז לחלוף כאילו לא היה. בגדול, כך ניתן להגדיר כאב גב אקוטי. זאת לעומת מקרה קצת שונה של כאב גב, בו אין אירוע ספציפי שגרם לכאב ורוב אנחנו אפילו לא זוכרים מתי הוא התחיל. כאב מהסוג הזה נדמה שהיה שם כל הזמן, והוא מוגדר ככאב גב כרוני.

כאב גב אקוטי – תופעה נורמלית

במאמר זה נתמקד בכאב גב אקוטי, ונבין כיצד יש להתמודד איתו. חשוב לדעת שעל אף שהסבל רב, מדובר בתופעה נורמלית לחלוטין ממנה יסבול כמעט כל אחד בשלב כזה או אחר בחייו, ולעיתים הרבה יותר מפעם אחת. באופן טבעי, התגובה הראשונית של כל אחד להתמודדות עם כאב חזק היא מנוחה. הרי כשאנו במנוחה זה פחות כואב, וההיגיון אומר שאם ננוח הבעיה תחלוף מהר יותר… אז זהו שלא.

הנה כמה עצות שהוכחו במחקרים רבים כיעילות ביותר להתמודדות עם כאב גב אקוטי:

  1. להמשיך לנוע. להמשיך בשגרת החיים עד כמה שניתן.
  2. להמנע מפעולות שמעלות מאוד את עוצמת הכאב.
  3. אם אתם מרגישים שזה עוזר אז אפשר לחמם את האזור.
  4. אם סדר היום שלכם הוא סטטי, קומו כל 10-30 דקות על מנת ללכת ולנוע קצת. הישארות במצב סטטי למשך זמן ממושך עלולה להחמיר את המצב.

כאב גב אקוטי – מתי לגשת למומחה

ולאחר שאמרנו את כל אלה, חשוב לזכור שישנם גם מצבים בהם חייבים לגשת לרופא או לפיזיותרפיסט:

  1. הכאב הופיע לאחר טראומה משמעותית כמו תאונת דרכים, נפילה, או מכה.
  2. הכאב מלווה בחולשה באחת הרגלים או בשתיהן.
  3. יש ירידה בתחושה באחת הרגלים או בשתיהן.
  4. חוסר שליטה על סוגרים שיכול לבוא לידי ביטוי בפגיעה ביכולת לתת שתן או להחזיק שתן. אז יש לגשת מיד לחדר-מיון.

נכון, כל הסיפור יכול להיות קצת מבלבל, ולכן אנו ממליצים להתייעץ עם מומחה גם במידה ואתם פשוט מרגישים לא בטוחים. יחד עם זאת, כפי שציינו, בהחלט ישנם מצבים בהם עוצמת הכאב אינה מעידה על בעיה קלינית משמעותית, והתנהלות לפי העצות המפורטות לעיל יכולה לפתור את המצב.

לשאלות נוספות בעניין כאב גב אקוטי או סוגיות אחרות הקשורות לפיזיותרפיה אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר.