ב ל ו ג

פציעות ספורט – ניפוץ עשרת המיתוסים הנפוצים

פיזיותרפיסט הפועל תל אביב מיכאל גרשנזון

ריצה מזיקה לברכיים, מנוחה היא התרופה הכי טובה, תרגילי מתיחה יכולים למנוע פציעות ספורט – האמנם?

פציעות ספורט הן חלק מחייו של כל ספורטאי ושל כל מי שעוסק בספורט כתחביב. השאלה היא מה גורם לפציעות? האם ניתן להימנע מהן? ומה עושים במקרה שקיימת פגיעה? אם אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית, בוודאי הגיעו לאוזניכם שמועות, נכונות או לא. בואו נעשה סדר וננפץ כמה מיתוסים המתייחסים לנושא של פציעות ספורט.

ריצה מזיקה לברכיים

לא נכון

ריצה בשעות הפנאי אינה מזיקה לברכיים. להיפך, היא יכולה לסייע לחיזוק העצמות והשרירים. כאבי ברכיים אחרי ריצה יכולים לנבוע מבעיה מבנית מכנית או ביולוגית.

מנוחה היא התרופה הטובה ביותר

לא נכון

ישנם מצבים שבהם יש לאפשר לגוף לנוח ולהתאושש, דבר שכדאי שיהיה קצוב בזמן. מנוחה ארוכה מדי עלולה להוביל לירידה ביכולת של הגוף לעמוד בעומסים פיזיים ולהארכת הזמן הדרוש כדי להתאושש מהפציעה. ברוב המקרים, ניתן להתאמן בזמן פציעה בשילוב עבודה על האזורים הסמוכים לאיבר הפגוע. לדוגמה: במקרים שבהם חשוב לא להעמיס על הברך הפגועה, ניתן לעבוד על שרירי הירך, ישבן, גב ועוד.

נקע בקרסול הוא דבר שכיח ולכן אין צורך לראות רופא

לא נכון

נקע בקרסול נחשב לפגיעה ספורטיבית נפוצה. עם זאת, רק אבחנה מלאה יכולה לתת מענה הולם גם לפציעות נוספות, כדוגמת קרע או שבר. לפציעות מסוג זה חשוב לתת טיפול מתאים כדי למנוע החמרה של הפציעה או לאפשר זמן החלמה קצר יותר.

ביצוע מתיחות ימנע כאבי שרירים אחרי האימון (DOMS)

לא נכון

רבים נוהגים לבצע מתיחות לפני האימון ולאחריו במטרה להפחית כאבי שרירים שמגיעים יום-יומיים אחרי (DOMS).במאמר סקירה שפורסם בשנת 2011, אשר כלל נתונים של 12 מחקרים שונים, נקבע חד משמעית שמתיחות המבוצעות לפני האימון, במהלכו או לאחריו, אינן מפחיתות כאבי שרירים (שרירים תפוסים).

מתיחה היא דרך יעילה למנוע פציעות

לא נכון

מחשבה מוטעית היא כי מתיחות לפני או אחרי אימון יכולות להקטין את הסיכויים לפציעות ספורט. בפועל, פציעות ספורט הן נושא מורכב. ישנו מגוון רחב של גורמים שיכולים להשפיע על הסיכויים להיפצע. במסגרת מחקרים שבוצעו עד היום, לא נמצאו הוכחות לכך שמתיחות מפחיתות סיכויים לפציעה. הדרך הטובה ביותר לנסות למזער פציעות ספורט היא לשמור על איזון השרירים וחיזוקם. פיזיותרפיסט ספורט מקצועי יכול להעריך את מצבכם, ולהציע לכם צעדים ותרגילים כדי לנסות ולמזער את ההיתכנות וההישנות של פציעות במהלך פעילות ספורטיבית.

האזור שבו מורגש הכאב מעיד בהכרח על מקור הבעיה

לא נכון

רבים חושבים במונחים של שרירים וחלקי גוף, אבל איברי הגוף שלנו עובדים בהרמוניה כמקשה אחת. גם אם מקור הבעיה הוא בירך, אתם עלולים להרגיש כאב בברך, ולכן טיפול בברך יספק הקלה זמנית בלבד בזמן שהבעיה האמיתית לא תיפתר.

הפציעה שלך תרפא בזמן קצוב של ימים, שבועות או חודשים

לא נכון

במקרה של טיפול בפציעות ספורט חשוב לבחון כל מקרה לגופו. בחלק מהפציעות ניתן להעריך את זמן השיקום הנדרש בהתאם לסוג הרקמות, חומרת הפציעה ועוד. האבחון הראשוני מאפשר ביצוע תחזית לטווח ארוך ויצירת תוכנית טיפול ראשונית בלבד שיכולה לשמש כבסיס להמשך. מומלץ להיבדק על ידי רופא או על ידי פיזיותרפיסט ספורט שיתאימו לכם באופן אישי תוכנית טיפולי פיזיותרפיה לשיקום פציעות ספורט מדויקת יותר, המתעדכנת באופן שוטף בהתאם להתקדמות.

מדרסים משמשים פתרון טוב לכאבי ברכיים, כאבי גב ושלל בעיות אורתופדיות אחרות

לא נכון

במקרים רבים מדי אנשים המאובחנים עם פלטפוס, "חוסר סימטריה", קריסה של כף הרגל ועוד, מופנים מיד להתאמת מדרסים. האם זה פתרון טוב והאם זה נחוץ? לפעמים כן ולפעמים לא. במקרה שאדם מאובחן עם כל אותן בעיות המפורטות לעיל, אך אינו סובל מכאבים המשבשים את פעילותו היום יומית או הספורטיבית – אין שום צורך בהתאמת מדרסים! כאשר המטופל חווה כאבים המפריעים לתפקוד היום יומי, אפשר לבחון אפשרות של התאמת מדרסים. בפועל המדרסים משמשים כלי עזר שיכול להקל על כאבים מסוגים שונים, אך לא כלי שיקומי שיפתור את הגורם לכאבים.
חשוב לאבחן את המצב אצל פיזיותרפיסט ולא בהכרח לחפש פתרון מהיר.

פגיעה ברצועה צולבת קדמית תוביל לסיום קריירת הספורט שלכם

לא נכון

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית עלול להוביל לשיקום ארוך ומפרך. עם זאת, תוכנית שיקום הכוללת טיפולי פיזיותרפיה מותאמים שנבנתה על ידי פיזיותרפיסט, תרגול מתאים ולעיתים אף ניתוח, יכולים להחזיר אתכם למסלול (תרתי משמע). הוכחה לכך היא העובדה כי במקרים שבהם קיבלו טיפול פיזיותרפיה נכון ספורטאים רבים חזרו לפעילות ספורטיבית דומה לזו שקיימו לפני הפציעה.

פציעות נגרמות בגלל "מזל רע"

לא נכון

במדע אין דבר כזה "מזל רע" ולכן הוא לא יכול להיות גורם לפציעות ספורט.